WSSCSW
BREED CHAMPIONSHIP SHOW
(Held under Kennel Club Limited Rules & Show Regulations)
at Chepstow Leisure Centre, Chepstow, NP16 5LR
on SUNDAY 24th MARCH 2019
Judges:
DOGS: Mrs Pam Tew (Pamicks)
BITCHES: Mrs Sue Aston (Tasa)
REFEREE: Mrs Debra Roberts (Cwrtafon)
SHOW SPONSOR
BEST IN SHOW LINEUP
BEST IN SHOW (left centre) - Sh Ch Coedybrain Nia at Cwmbeili
RESERVE BIS & BEST VETERAN (left) - Glenbrows Fascination with Shannara
BEST OPPOSITE SEX (right centre) - Ferndel High Fidelity with Tigerrock ShCm ShCEx
BEST PUPPY IN SHOW (right) - Glenbrows This is Me
FULL LIST OF RESULTS
Kennel Club Challenge Certificate – Dog
Judge: Mrs Pam Tew (Pamicks)
Class 1. Minor Puppy Dog (2:0) |
|||
1st |
O’Neill’s |
Glenbrows Best of Both |
|
2nd |
Barkley’s |
Chanangel Mr Whodat at Cherryheath |
|
Class 2. Puppy Dog (7:1) |
|||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows This Is Me |
|
2nd |
Phillipson’s |
Menstonia Meteor |
|
3rd |
Murray’s |
Madspring Drogon from Priestbeck |
|
4th |
O’Neill’s |
Glenbrows Best of Both |
|
VHC |
Leary’s |
Menstonia Meridian of Haslemount |
|
|
|
|
|
Class 3. Junior Dog (6:0) |
|||
1st |
Ritchie’s |
Slapestones Diamond Mine |
|
2nd |
Phillipson’s |
Menstonia Meteor |
|
3rd |
Cemis’s |
Taimere’s Talk About Me |
|
4th |
Wren’s |
Llon Lewys at Gwynmarren |
|
VHC |
Yacoub’s |
Laithmoor’s Red Grenadine |
|
|
|
|
|
Class 4. Yearling Dog (5:0) |
|||
1st |
Worth’s |
Sarabande Lord of the Dance (AI) JW |
|
2nd |
Ritchie’s |
Slapestones Diamond Mine |
|
3rd |
Yacoub’s |
Laithmoor’s Red Grenadine |
|
4th |
Douglas’s |
Bonvis Cadfael to Santallina |
|
VHC |
Buckwell’s |
Killena Ghostrider |
|
Class 5. Maiden Dog (2:1) |
|||
1st |
Murray’s |
Madspring Drogon from Priestbeck |
|
2nd |
Leary’s |
Menstonia Meridian of Haslemount |
|
|
|
|
|
Class 6. Novice Dog (4:1) |
|||
1st |
Phillipson’s |
Menstonia Meteor |
|
2nd |
Cemis’s |
Taimere’s Talk About Me |
|
3rd |
Murray’s |
Madspring Drogon from Priestbeck |
|
|
|
|
|
Class 7. Graduate Dog (6:1) |
|||
1st |
Ritchie’s |
Slapestones Diamond Mine |
|
2nd |
Jones’ |
Glenbrows Valentino for Gilpeta |
|
3rd |
Yacoub’s |
Laithmoor’s Red Grenadine |
|
4th |
Bennett’s |
Helgen Romeo The Lover |
|
VHC |
Douglas’s |
Bonvis Cadfael to Santallina |
|
Class 8. Post Graduate Dog (16:0) |
|||
1st |
McIlwaine’s |
Glenbrows Van Gogh for Benoveor JW |
|
2nd |
Oliver’s |
Glenbrows Royal Dragon |
|
3rd |
Woodhams’ |
Glynell Jiffy |
|
4th |
Barkley’s |
Cherryheath's Mr Mojito |
|
VHC |
Riley’s |
Ferndel Buttermint at Ravensworth |
|
Class 9. Limit Dog (15:1) |
|||
1st |
Graham’s |
Don's Statement to Nyliram (Imp Swe) JW |
|
2nd |
Riley’s |
Ferndel Peanut Butter at Ravensworth |
|
3rd |
Brown’s |
Bowdonia Ozzie |
|
4th |
Worth’s |
Sarabande Man In The Mirror JW Sh CM (AI) |
|
VHC |
William’s |
Isfryn Spot the Difference at Trebettyn |
|
|
|
|
|
Class 10. Open Dog (11:2) |
|||
1st |
Clarke’s |
Ferndel High Fidelity with Tigerrock SHCM SHCEx |
|
2nd |
Harrison’s |
Sh Ch Glenbrows Picture Me Now JW |
|
3rd |
Graham’s |
Sh Ch Taimere's Twister Round Nyliram JW ShCM |
|
4th |
Ellis’s |
Shannara Total Eclipse ShCM |
|
VHC |
Worth’s |
Sarabande Perfect Storm (AI) ShCM |
|
|
|
|
|
Class 11. Veteran Dog (8:0) |
|||
1st |
Barkley’s |
Sh Ch Cherryheath Mr Mischief JW ShCM |
|
2nd |
Douglas’s |
Sh Ch Ferndel Justin Time ShCM |
|
3rd |
McIlwaine’s |
Sh Ch Glenbrows Band of Brothers for Benoveor JW ShCM |
|
4th |
Nicoll’s |
Amblelight Suhail at Antreth |
|
VHC |
Johnston’s |
Coedybrain Terfel at Diales |
|
|
|
|
|
Class 12. Special Beginners Dog (5:1) |
|||
1st |
Nicoll’s |
Benoveor The Guardian for Antreth |
|
2nd |
Bennett’s |
Helgen Romeo The Lover |
|
3rd |
Mercer’s |
Amblelight Cassiopeia |
|
4th |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
|
|
|
|
|
Class 13. Special New Members Dog (1) |
|||
1st |
Yacoub’s |
Laithmoor’s Red Grenadine |
|
Class 14. Special Working Dog (3:1) |
|||
1st |
Sutherland’s |
Jacranella Solo |
|
2nd |
Groot’s |
Isfryn on the Spot |
|
|
|
|
|
Class 15. Mr. Danny Pritchard Special Memorial Stakes, Dog Bred By Exhibitor (4:2) |
|||
1st |
Attwood’s |
Ir Sh Ch Kylowen Drym ShCM |
|
2nd |
Blackford‘s |
Amblelight Galatea |
|
Class 16. Good Citizen Dog Scheme - Dog (5:0) |
|||
1st |
Woodhams’ |
Glynell Jiffy |
|
2nd |
Murray’s |
Lyndfil Simba from Priestbeck |
|
3rd |
Attwood’s |
Ir Sh Ch Kylowen Drym ShCM |
|
4th |
Tubb’s |
Slapestones Tidal Wave for Alsutu |
|
VHC |
Groot’s |
Isfryn on the Spot |
|
Dog C.C. – Ferndel High Fidelity at Tigerrock ShCM ShCEx
Reserve Dog C.C. – Sh Ch Glenbrows Picture Me Now JW
Best Puppy Dog – Glenbrows This Is Me
Kennel Club Challenge Certificate – Bitch
Judge: Mrs. Sue Aston (Tasa)
Class 17. Minor Puppy Bitch (2:0) |
||
1st |
Clarke’s |
Crimicar She’s Electrick with Tigerrock |
2nd |
Williams’s |
Crimicar Stand By Me for Bodlon |
|
|
|
Class 18. Puppy Bitch (2:0) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Temptress |
2nd |
Johnston’s |
Nalydris Hakuna Matata |
Class 19. Junior Bitch (9:3) |
||
1st |
Graham’s |
Slapestones Pink Promose at Lyndfil |
2nd |
Harrison’s |
Glenbrows Temptress |
3rd |
McIlwaine’s |
Benoveor Can’t Buy Me Love |
4th |
Whitfield’s |
Benoveor Ticket To Ride |
VHC |
Baldry’s |
Llon Llanharran Lleuci |
|
|
|
Class 20. Yearling Bitch (5:0) |
||
1st |
Revill’s |
Julita Rhubette |
2nd |
Worth’s |
Sarabande Dance to the Rhythm (AI) JW |
3rd |
Boumonte’s |
Roxdale Sunday Lovers |
4th |
Whitfield’s |
Benoveor Ticket To Ride |
VHC |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
|
|
|
Class 21. Maiden Bitch (3:0) |
||
1st |
Blake’s |
Benoveor Hey Baby at Highslade |
2nd |
Clarke’s |
Crimicar She’s Electrick with Tigerrock |
3rd |
Baldry’s |
Llon Llanharran Lleuci |
|
|
|
Class 22. Novice Bitch (5:2) |
||
1st |
Whitfield’s |
Benoveor Ticket To Ride |
2nd |
Johnston’s |
Nalydris Hakuna Matata |
3rd |
Baldry’s |
Llon Llanharran Lleuci |
Class 23. Graduate Bitch (6) |
||
1st |
Waller’s |
Isfryn Lady Godiva at Fireglow JW |
2nd |
Cooper’s |
Isfryn Lady Grey of Gilstonia |
3rd |
Harrison’s |
Glenbrows Temptress |
4th |
Barclay’s |
Cherryheath's Miss Velocity JW |
VHC |
McIlwaine’s |
Benoveor Can’t Buy Me Love |
Class 24. Post Graduate Bitch (14:1) |
||
1st |
Lancett’s |
Cwmbeili Madlen |
2nd |
Hills-Page’s |
Llon Llysiaur Hedydd |
3rd |
Jones’ |
Julita Rumours at Trosley |
4th |
Charles’ |
Stagarth a Kind of Magic |
VHC |
Blake’s |
Benoveor Hey Baby at Highslade |
|
|
|
Class 25. Limit Bitch (9:3) |
||
1st |
Pick’s |
Llon Blodyn Ymenyn |
2nd |
Graham’s |
Ferndel Cover Story About Nyliram JW |
3rd |
Woodward’s |
Hinxwood Fire and Ice |
4th |
Sutherland’s |
Jacranella Sonata |
VHC |
Attwood’s |
Kylowen Demelza |
|
|
|
Class 26. Open Bitch (7) |
||
1st |
Lancett’s |
Sc Ch Coedybrain Nia at Cwmbeili |
2nd |
Pick’s |
Sh Ch Llon Lili Bengam |
3rd |
Sutherland’s |
Jacranella Serenade |
4th |
Ritchie and Ritchie’s |
Sarabande Eternity at Slapestones (AI) JW |
VHC |
Worth’s |
Am Gch Sarabande Sweet Nothings (AI) |
|
|
|
Class 27. Veteran Bitch (5) |
||
1st |
Ellis’ |
Glenbrows Fascination with Shannara |
2nd |
Madeley’s |
Barhi Flaming Star at Maytag |
3rd |
Attwood’s |
Ir Sh Ch Moorash Lady Ygraine of Kylowen |
4th |
Clarke’s |
Tigerrock Eye of the Tiger ShCm |
VHC |
Buckwell’s |
Killena Moonlight and Roses |
|
|
|
Class 28. Special Beginners Bitch (4) |
||
1st |
Cooper’s |
Isfryn Lady Grey of Gilstonia |
2nd |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
3rd |
Charles’ |
Stagarth a Kind of Magic |
4th |
Dixon’s |
Glenbrows Regalia |
|
|
|
Class 29. Special New Members Bitch (5:2) |
||
1st |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
2nd |
Clarke’s |
Crimicar She’s Electrick with Tigerrock |
3rd |
Baldry’s |
Llon Llanharran Lleuci |
|
|
|
Class 30. Special Working Bitch (2) |
||
1st |
Cooper’s |
Isfryn Lady Grey of Gilstonia |
2nd |
Sutherland’s |
Ch Julita Rezanella of Jacranella |
|
|
|
Class 31. Mrs. Mary Payne Special Memorial Stakes - Bitch Bred By Exhibitor (7) |
||
1st |
Woodward’s |
Hinxwood Fire and Ice |
2nd |
Attwood’s |
Kylowen Demelza |
3rd |
Thomas’ |
Sh Ch Bowdonia Moment to Shine |
4th |
Harrison’s |
Glenbrows Temptress |
VHC |
McIlwaine’s |
Benoveor Can’t Buy Me Love |
|
|
|
Class 32. Good Citizen Dog Scheme - Bitch (4:1) |
||
1st |
Sutherland’s |
Sh Ch Jacranella Symphony |
2nd |
Attwood’s |
Kylowen Demelza |
3rd |
Caldwell’s |
Bowdonia Bellissima for Cerysan |
4th |
Charles’ |
Stagarth a Kind of Magic |
Bitch C.C. – Sh Ch Coedybrain Nia At Cwmbeili
Reserve Bitch C.C. – Glenbrows Fascination with Shannara
Best Puppy Bitch – Glenbrows Temptress
CLICK ASSOCIATED LINKS BELOW |
FULL LIST OF RESULTS |
PHOTO GALLERY OF CLASS WINNERS |
JUDGES' CRITIQUES |
BEST IN SHOW LINEUP PHOTOS |