Welsh Springer Spaniel Club Of South Wales
22 CLASS OPEN SINGLE BREED SHOW
(Held under Kennel Club Limited Rules & Show Regulations)
at CWMBRAN STADIUM, Henllys Way, Cwmbran NP44 3YS
on SUNDAY 14th July 2019
Judge: MRS JANE SUTHERLAND (Jacranella)
Best in Show Lineup
BEST IN SHOW - Sh Ch Glenbrows Memoir
RESERVE BIS - Sh Ch Coedybrain Nia at Cwmbeili
BEST PUPPY IN SHOW - Chanangel Mr Whodat at Cherryheath
BEST VETERAN IN SHOW - Sh Ch Cherryheath’s Mr Mischief JW ShCM
BEST OPPOSITE SEX - Sh Ch Ferndel High Fidelity with Tigerrock Sh CM SHCEx
FULL LIST OF RESULTS
DOG CLASSES
Class 1 - Veteran Dog (4:1) |
||
1st |
Barkley’s |
Sh Ch Cherryheath's Mr Mischief JW ShCM |
2nd |
Stone’s |
Stedigan Pipers Piping for Merrem Sh CM RL1 |
3rd |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
Class 2 - Minor Puppy Dog (0) |
||
Class 3 - Puppy Dog (1) |
||
1st |
Barkley’s |
Chanangel Mr Whodat at Cherryheath |
Class 4 - Junior Dog (1) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows This Is Me JW |
Class 5 - Yearling Dog (0) |
||
Class 6 - Special Beginners Dog (1) |
||
1st |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
|
|
|
Class 7 - Special Working Dog (1) |
||
1st |
Barkley’s |
Cherryheath’s Mr Mojito |
Class 8 - Novice Dog (0) |
||
Class 9 - Post Graduate Dog (3) |
||
1st |
Jenkins’ |
Cwmbeili Morgan |
2nd |
Oliver’s |
Glenbrows Royal Dragon |
3rd |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
Class 10 - Limit Dog (3) |
||
1st |
Stone’s |
Stedigan All In Good Time for Merrem Sh CM |
2nd |
Williams’ |
Isfryn Spot the Difference at Trebettyn |
3rd |
Ovey’s |
Bozidar Rio |
Class 11 - Open Dog (3:1) |
||
1st |
Clarke’s |
Sh Ch Ferndel High Fidelity With Tigerrock Sh Cm ShCEx |
2nd |
Attwood’s |
Ir Sh Ch Kylowen Drym Sh CM |
BEST DOG – Sh Ch Ferndel High Fidelity With Tigerrock Sh Cm ShCEx
RESERVE BEST DOG - Stedigan All In Good Time for Merrem Sh CM
BEST PUPPY DOG – Chanangel Mr Whodat at Cherryheath
BEST VETERAN DOG – Sh Ch Cherryheath's Mr Mischief JW ShCM
BITCH CLASSES
Class 12 - Veteran Bitch (2) |
||
1st |
Barkley’s |
Cherryheath's Miss Chief JW |
2nd |
Attwood’s |
Ir Sh Ch Moorash Lady Ygraine Of Kylowen ShCM |
Class 13 - Minor Puppy Bitch (0) |
||
Class 14 - Puppy Bitch (3:1) |
||
1st |
Revill and Monday’s |
Julita Ryveeta |
2nd |
Clarke’s |
Crimicar She’s Electrick With Tigerrock |
Class 15 - Junior Bitch (3:1) |
||
1st |
Harrison’s |
Glenbrows Temptress JW |
2nd |
Revill and Monday’s |
Julita Ryveeta |
Class 16 - Yearling Bitch (0) |
||
|
|
|
Class 17 - Special Beginners Bitch (3) |
||
1st |
Ryder’s |
Cwmbeili Lili At Dantomseren |
2nd |
Dixon’s |
Glenbrows Regalia |
3rd |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
Class 18 - Special Working Bitch (0) |
||
|
|
|
Class 19 - Novice Bitch (5:1) |
||
1st |
Revill and Monday’s |
Julita Ryveeta |
2nd |
Ryder’s |
Cwmbeili Lili At Dantomseren |
3rd |
Clarke’s |
Crimicar She’s Electrick With Tigerrock |
4th |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
|
|
|
Class 20 - Post Graduate Bitch (6:2) |
||
1st |
Jones’ |
Julita Rumours at Trosley |
2nd |
Lancett’s |
Cwmbeili Madlan |
3rd |
Dixon’s |
Glenbrows Regalia |
4th |
Best’s |
Amblelight Ophelia |
Class 21 - Limit Bitch (1) |
||
1st |
Barkley’s |
Cherryheath’s Miss Velocity JW |
Class 22 - Open Bitch (4) |
||
1st |
Harrison’s |
Sh Ch Glenbrows Memoir |
2nd |
Lancett’s |
Sh Ch Coedybrain Nia at Cwmbeili |
3rd |
Ryder’s |
Cwmbeili Lili At Dantomseren |
4th |
Attwood’s |
Kylowen Demelza |
BEST BITCH – Sh Ch Glenbrows Memoir
RESERVE BEST BITCH – Sh Ch Coedybrain Nia at Cwmbeili
BEST PUPPY BITCH – Julita Ryveeta
BEST VETERAN BITCH – Cherryheath's Miss Chief JW
CLICK HERE TO DOWNLOAD THESE RESULTS AS A PRINTABLE PDF
CLICK ASSOCIATED LINKS BELOW |
FULL LIST OF RESULTS |
PHOTO GALLERY OF CLASS WINNERS |
JUDGE'S CRITIQUES |
BEST IN SHOW LINEUP PHOTOS |